Korporativni kapitalizam

Korporativni kapitalizam je termin koji se koristi u društvenim naukama i ekonomiji da opiše kapitalističko tržište koje karakteriše dominacija hijerarhijskih, birokratskih organizacija.

Veliki deo ekonomije Sjedinjenih Američkih Država i njenog tržišta rada je pod korporativnom kontrolom.[1] U razvijenom svetu, korporacije dominiraju na tržištu, obuhvatajući 50% ili više svih preduzeća. Preduzeća koja nisu korporacije sadrže istu birokratsku strukturu kao i korporacije, ali obično postoji jedan vlasnik ili grupa vlasnika koji su mogu da odu pod stečaj ili da krivično odgovaraju. Korporacije imaju ograničenu odgovornost i manje su regulisane i snose manju odgovornost u odnosu na inokosna preduzeća.

Korporacije se obično nazivaju javnim entitetima ili entitetima sa kojima se trguje javno kada se delovi njihovog poslovanja mogu kupiti u obliku akcija na berzi. Na ovaj način prikuplja se kapital za dalja ulaganja (od strane) korporacije. Akcionari imenuju rukovodioce korporacije koji upravljaju korporacijom putem hijerarhijskog lanca moći, pri čemu se najveći broj odluka investitora donosi na vrhu i utiče na one koji su ispod bez njih.

Korporativni kapitalizam se kritikuje zbog količine moći i uticaja koje korporacije i velike interesne grupe imaju na državnu politiku, uključujući politiku regulatornih agencija i uticajne političke kampanje. Mnogi sociolozi kritikuju korporacije zbog toga što ne rade u interesu naroda, kao i da one ne poštuju principe demokratije, koja podrazumeva ravnopravne odnose između pojedinaca u društvu.[2]

  1. ^ Statistics about Business Size (including Small Business) Архивирано [Date missing] на сајту Archive-It from the U.S. Census Bureau
  2. ^ Bakan, Joel (writer) The Corporation (2003) (Documentary)

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search